Какво е BiPAP апарат за сънна апнея и как работи?
Апаратът за двустепенно положително налягане в дихателните пътища (BiPAP или BPAP) нормализира дишането, като подава въздух под налягане в горните дихателни пътища, които са свързани с белите дробове. Двустепенната технология означава, че апаратът BiPAP осигурява две различни нива на въздушно налягане: едно за вдишване и едно за издишване.
Апаратът BiPAP е един от видовете устройства за положително налягане в дихателните пътища (PAP). PAP терапията често се използва за лечение на сънна апнея - състояние, включващо повтарящи се паузи или прекъсвания на дишането по време на сън.
Друг вид PAP устройство, наречено апарат за непрекъснато положително налягане в дихателните пътища (CPAP), се използва широко като първоначално лечение на обструктивна сънна апнея (ОСА). ОСА е най-разпространеният вид сънна апнея, която засяга от 10 до 30 % от възрастните хора.
Лекарите и специалистите по съня могат да препоръчат използването на BiPAP, когато лечението с CPAP не е ефективно за преодоляване на ОСА. Те могат да препоръчат BiPAP при по-сложни случаи на ОСА и при централна сънна апнея - състояние на дишане, което се среща при по-малко от 1% от хората .
Познаването на начина на работа на апаратите BiPAP и на случаите, в които се използват, може да помогне на хората със сънна апнея или други проблеми с дишането да разучат възможностите си за лечение. Запознаването с тези апарати може също така да помогне на хората да преценят потенциалните ползи и недостатъци на терапията с BiPAP.
Как работи двустепенното положително налягане в дихателните пътища
Апаратите BiPAP работят като изпращат поток въздух под налягане от устройството в горните дихателни пътища чрез прикрепен маркуч и маска. Апаратите BiPAP осигуряват две различни нива на въздушно налягане.
IPAP: Инспираторното положително налягане в дихателните пътища (IPAP) е нивото на налягане при вдишване.
EPAP: Експираторно положително налягане в дихателните пътища (EPAP) е нивото на налягането при издишване.
Обикновено въздушното налягане при вдишване е по-високо от това при издишване. Потокът от въздух под налягане предотвратява колапса на тъканта около горните дихателни пътища и блокиранетоим. По този начин терапията с BiPAP може да помогне за превенция на смущенията в дишането, хъркането и нежеланото събуждане .
Апаратът BiPAP може също така да бъде програмиран да подава въздух на равни интервали от време или ако дишането на човека стане твърде повърхностно. Тази функция позволява на BiPAP да съдейства за по-равномерно дишане при хора, които имат здравословни състояния, които могат да причинят бавно или непостоянно дишане.
BiPAP и други видове PAP терапия
В допълнение към BiPAP се предлагат различни други апарати за положително налягане в дихателните пътища, които използват разнообразни технологии за подобряване на дишането по време на сън.
Би било полезно да се запознаете с възможностите за PAP терапия и да ги сравните. Въпреки това, използването на всеки тип PAP устройство изисква рецепта. Лекар или специалист по съня ще препоръча подходящата машина въз основа на конкретното състояние на човека.
BiPAP или CPAP
Апаратът BiPAP доставя въздух с две различни нива на налягане - едно за вдишване и едно за издишване. За разлика от тях машината CPAP изпомпва въздух с постоянно ниво на налягане, независимо дали човек вдишва или издишва.
При обструктивна сънна апнея CPAP апаратът се използва по-често от BiPAP като първоначално лечение, освен ако човек няма други затруднения с дишането в допълнение към обструктивната сънна апнея. Когато няма други дихателни проблеми, CPAP и BiPAP обикновено са еднакво ефективни.
BiPAP може да се препоръча вместо CPAP при хора с по-сложни дихателни нарушения. BiPAP може да бъде предпочитан и от хора, които намират за трудно или неудобно да издишат, когато използват CPAP.
През последните години новите конструкции на апаратите CPAP намалиха разликите между терапията с CPAP и BiPAP. Много от наличните днес апарати за CPAP имат функция, често наричана "освобождаване на налягането", която позволява леко намаляване на налягането на въздуха, когато човек издишва.
BiPAP или APAP
APAP е съкращение от автоматично регулиращо се положително налягане в дихателните пътища. Апаратът APAP работи като CPAP, с изключение на това, че устройството е програмирано със софтуер, който следи за смущения в дишането и съответно регулира нивата на въздушното налягане. Въпреки че някои BiPAP устройства също предлагат тази функция за автоматично регулиране, много от тях работят с предварително зададени нива на въздушно налягане.
Подобно на CPAP, устройствата с автоматично регулиране се използват по-често от BiPAP при първоначалното лечение на обструктивна сънна апнея. Лекарите обикновено препоръчват BiPAP само когато терапията с APAP или CPAP не е решила проблема с ОСА или когато смущенията в дишането на дадено лице са по-сложни.
BiPAP или ASV
Както BiPAP, така и апаратите за адаптивна сервовентилация (ASV) осигуряват въздушно налягане на две различни нива при вдишване и издишване, но устройствата ASV използват алгоритъм, за да правят корекции в реално време на нивото на въздушното налягане.
Някои модели BiPAP се регулират автоматично и също могат да променят нивата на въздушното налягане в пряк отговор на дишането на човека. Тези устройства, понякога наричани auto-BiPAP, са подобни на ASV, но могат да имат различни функции и алгоритми.
ASV рядко се използва от хора с обструктивна сънна апнея, освен ако нямат и други специфични проблеми с дишането. ASV, подобно на BiPAP, най-често се препоръчва на хора с централна сънна апнея и други нарушения на дишането.
За кого е препоръчително да използва апарат BiPAP?
Апаратите BiPAP имат редица потенциални приложения, включително за някои случаи на обструктивна сънна апнея, много други дихателни нарушения, свързани със съня, и някои дихателни проблеми. Решенията за това кой трябва да използва BiPAP машина винаги трябва да се вземат след консултация с лекар или специалист по съня.
Лечение с BiPAP при обструктивна сънна апнея
Терапията с BiPAP може да бъде средство за лечение на обструктивна бронхиална астма, но за повечето хора тя не е първоначалната форма на лечение.
Вместо това терапията BiPAP обикновено се предписва на хора с ОСА само при специфични обстоятелства.
Потребност от високо налягане: Когато са необходими високи нива на налягане на въздуха по време на вдишване, за да се предотвратят прекъсвания на дишането, лекарите могат да препоръчат BiPAP вместо CPAP или APAP.
Неуспешно лечение с CPAP: Ако първоначалната терапия с CPAP не реши проблема с дишането и нарушенията на съня, лекарят може да предложи на пациента да премине към апарат BiPAP.
Непоносимост към налягането на вдишване на CPAP: Издишването срещу входящото налягане на въздуха от CPAP може да бъде притеснително и да накара човек да спре да използва устройството. В този случай апаратът BiPAP може да осигури по-голям комфорт и да насърчи последователното използване на PAP терапията.
Съпътстващи дихателни проблеми: Апаратите BiPAP могат да осигурят подкрепа за дишането на хора, при които ОСА е усложнена, поради това че имат и друго дихателно нарушение, например централна сънна апнея.
Терапия с BiPAP при други дихателни проблеми, свързани със съня
Терапията с BiPAP е често срещана възможност за лечение на централна сънна апнея и други дихателни нарушения, свързани със съня. Въпреки че тези състояния са по-рядко срещани от обструктивната сънна апнея, те могат да причинят неравномерно дишане и нарушаване на съня.
ЦСА обикновено е свързана с други здравословни състояния, които причиняват твърде бързо и дълбоко дишане, известно като хипервентилация, или твърде бавно и повърхностно, което се нарича хиповентилация. Апаратите BiPAP могат да бъдат програмирани така, че да помогнат за нормализиране на дишането по време на сън при хора с тези състояния.
BiPAP често е първоначалното лечение на ЦСА и други дихателни състояния, които са свързани с хиповентилация. Примерите включват:
- Синдром на хиповентилация при затлъстяване (OHS)
- Мускулна дистрофия и други невромускулни проблеми
- Мозъчна инфекция или друга травма на централната нервна система
- ЦСА, свързана с редовна употреба на опиоидни лекарства
- Хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ)
При състояния, свързани с хипервентилация, апаратите BiPAP обикновено се използват само след като е изпробван друг вид PAP терапия. Примери за състояния, които могат да причинят ЦСА, свързани с хипервентилация, включват:
Сърдечна недостатъчност, при която сърцето е твърде слабо или функционира необичайно и не може да изпомпва достатъчно кръв към други части на тялото
Дишане на Чейн-Стокс, при което се наблюдава циклична промяна между твърде бързо и твърде бавно дишане
Височинно периодично дишане, което включва по-бързо дишане, смесено с прекъсвания на дишането след пристигане на място с голяма надморска височина
Не е необичайно хората да изпитват повече от едно от тези нарушения на дишането, които могат да се появят едновременно с ОСА. Лекарят ще препоръча медицински грижи, включително BiPAP или други терапии, въз основа на конкретната ситуация при всеки човек
Потенциални странични ефекти на терапията с BiPAP
Използването на апарата BiPAP може да предизвика странични ефекти, които са подобни на тези при други видове PAP терапия, включително:
- Сухотата в устата, носа или гърлото
- Запушване на носа или хрема
- Дискомфорт при носене на маската
- Дразнене на кожата, особено в областта, покрита от маската.
- Смущения от шума, произвеждан от машината
- Клаустрофобия при носене на маската
Това често са краткосрочни проблеми. Те могат да изчезнат от само себе си или след извършване на корекции в маската или настройките на устройството BiPAP.
В сравнение с апаратите CPAP, апаратите BiPAP имат някои потенциални недостатъци. Тъй като апаратът BiPAP намалява налягането на въздуха, когато човек издишва, е възможно то да е твърде ниско, за да подобри сънната апнея. Конфигурацията на настройките на BiPAP е проектирана така, че да намали вероятността това да се случи.
Апаратите BiPAP могат да бъдат и скъпи, особено в сравнение с CPAP, което може да бъде пречка за хората, които трябва да плащат за устройството със собствени средства.
Какви са компонентите на BiPAP устройството?
Апаратът BiPAP има няколко различни компонента, които са подобни на тези, които се намират в други устройства за PAP терапия.
Уред: Същинското устройство е отговорно за повишаване на налягането на въздуха. Дигиталният интерфейс обикновено предоставя информация за това как работи устройството.
Маркуч: Тръбата или маркучът се прикрепя към машината BiPAP в единия край и пренася въздуха към маската, която се свързва с другия край.
Маска: Маската подава въздух през носа, устата или носа и устата, като същевременно създава уплътнение на лицето. Възможно е да се наложи ползвателите да изпробват различни видове или форми маски, за да намерят тази, която работи добре и е удобна.
Филтър: Един или повече филтри обикновено се намират във вътрешността на устройството, за да помогнат за обеззаразяването на въздуха, който се изпраща през маркуча.
Овлажнител: BiPAP често имат прикрепен воден резервоар, който осигурява нагряване и овлажняване на въздуха, докато той преминава през маркуча и маската.
Как се настройва BiPAP апаратът?
Конфигурирането на апарата BiPAP включва определяне на подходящите нива на въздушно налягане за лицето, което използва апарата, и избор на режим на работа на устройството. Независимо дали става въпрос за обструктивна сънна апнея или за централна сънна апнея, целта на конфигурирането на апарата BiPAP е да се установят настройки, които да отстранят смущенията в дишането.
Фиксиран BiPAP срещу автоматичен BiPAP
Степента на въздушното налягане, доставяно при терапията с BiPAP, зависи от това дали устройството използва фиксирани или автоматично регулиращи се настройки.
Фиксиран BiPAP: При фиксирания BiPAP нивата на налягането за вдишване и издишване са предварително зададени в настройките на устройството и не се променят през нощта.
BiPAP с автоматично регулиране: При този тип апарат нивата на въздушното налягане могат да се променят през нощта в отговор на дишането на човека.
Макар че автоматичните BiPAP апарати разполагат с иновативни алгоритми за динамично адаптиране на нивата на налягането, те не са изследвани толкова подробно, колкото фиксираните BiPAP апарати. Необходими са допълнителни проучвания, за да се сравнят напълно рисковете и ползите от тези два вида BiPAP.
Определяне на първоначалните нива на въздушното налягане на BiPAP
Титрирането е процес на определяне на въздушното налягане, необходимо за предотвратяване на проблеми с дишането по време на сън. Най-често то се извършва по време на престой в лаборатория за сън пре нощта, където дишането може да се следи в реално време.
Настройките на налягането за стационарните апарати BiPAP се определят чрез титриране в лабораторията. Специалистите по съня имат повече опит с този вид калибриране, затова много експерти предпочитат нивата на налягането на BiPAP да бъдат регулирани по време на изследване на съня.
Дори и за устройствата с автоматично регулиране много лекари препоръчват измерване в лаборатория по време на изследване на съня, за да се определи диапазонът на нивата на налягане за конкретния пациент. Калибриране в домашни условия обаче може да се приложи за устройствата BiPAP с автоматично регулиране, които имат сензори за наблюдение на дишането и вграден софтуер за определяне на нивата на налягане.
След извършване на калибриране в домашни условия може да се наложи потребителят да посети своя лекар или специалист, за да се проверят настройките на устройството. Възможно е медиците да поискат да потвърдят ефективността на настройките и по време на изследване на съня през нощта.
Режими на работа на BiPAP апарата
В зависимост от дихателните особености на човека апаратите BiPAP могат да бъдат настроени да функционират в един от три различни режима.
Времеви режим (T): В този режим машината изпомпва въздух по зададен график, съобразен с честотата на дишане на човека.
Спонтанен режим (S): В този режим машината изпомпва въздух само когато потребителят вдишва или издишва.
Спонтанен времеви режим (S/T): В този комбиниран режим устройството BiPAP подава въздух, когато лицето вдишва или издишва, но може да подаде и "резервно дишане", ако не засече дишане в рамките на определен период от време.
Как да използвате апарата BiPAP
Лекарят или специалистът, който предписва BiPAP апарата, обикновено предоставя указания за използването му. Освен това устройството трябва да се доставя с ръководство за употреба, в което са посочени подробности за работата с него.
Важно е внимателно да следвате всички указания за използване на BiPAP, които са направени от медицински специалист или от производителя на устройството. Общите стъпки за стартирането на използването на BiPAP включват:
1. Поставете устройството на равна повърхност в близост до леглото.
2. Свържете маркуча към устройството.
3. Прикрепете маската към маркуча.
4. Ако вашият BiPAP има овлажнител, напълнете резервоара с дестилирана вода.
5. Включете BiPAP.
6. Включете устройството.
7. Сложете маската.
8. Поставете маската на лицето, докато не се чуе звук на излизащ от маската въздух, което потвърждава доброто уплътнение.
9. Регулирайте всички каишки, за да придържате маската удобно на мястото й.
10. Опитайте се да използвате машината през цялата нощ.
11. След като се събудите, свалете маската и изключете машината.
При много устройства фиксираните настройки на налягането са предварително програмирани в машината. Ако се използва устройство за автоматично регулиране, следвайте всички предоставени инструкции за работата му.
Съвети за привикване към BiPAP апарата
За някои хора сънят по време на използване на BiPAP машина може да бъде трудна за приспособяване задача, но обикновено става по-лесно след няколко нощи. Някои съвети могат да помогнат за плавното преминаване към използването на BiPAP апарата през нощта.
Бъдете търпеливи и упорити: Въпреки че в началото може да е разочароващо, използването на апарата обикновено става по-лесно в рамките на няколко дни. Продължаването на използването на BiPAP през цялата нощ, дори ако е малко неприятно, ускорява процеса на привикване към постоянното му използване.
Практика по време на бодърстване: Може да е полезно да носите маската и да включите въздушното налягане за кратък, определен период от време през деня. Използването на устройството, докато гледате телевизия или четете, може да улесни свикването с маската и въздушния поток.
Експериментирайте с различни маски: Лекарят или специалистът може да ви препоръча маска, но е нормално да се наложи да изпробвате повече от една, преди да намерите най-удобния вариант, който да осигурява надеждно уплътнение.
Помислете за използване на функцията за налягане: Ако ви е трудно да заспите с пълното предписано налягане на въздуха, функцията за увеличаване на налягането може да ви помогне. Функцията за увеличаване на налягането започва с по-ниско налягане и след това постепенно го увеличава за период до 45 минути.
Въведете рутинни процедури за почистване и поддръжка: Редовното почистване на апарата и подмяната на компонентите помагат да се предотврати попадането на замърсен въздух в дихателните пътища и белите дробове и да се гарантира, че апаратът работи правилно. Подробни инструкции за поддръжка обикновено са включени в ръководството на машината.
Кога да се консултирате с лекар
За да се извлекат пълните ползи от терапията с BiPAP, човек трябва да използва апарата си всяка нощ. Всички проблеми, които възпрепятстват постоянната употреба, като дискомфорт или други странични ефекти, трябва да се обсъдят директно с лекар или специалист по съня. В много случаи прости корекции на устройството или аксесоарите могат да улеснят съня с BiPAP.
Важно е също така да се обърнете към лекар, ако затрудненията с дишането или влошеният сън продължават, въпреки терапията с BiPAP. Устройството BiPAP събира данни за дишането по време на сън и тази информация може да помогне на лекаря да прецени колко добре функционира терапията. Прегледът на тези данни, заедно с всякакви промени в симптомите, може да бъде ориентир за продължаващото лечение на свързаните със съня дихателни проблеми.