
Медицински и мозъчни състояния, които причиняват прекомерна сънливост

Най-често срещаните причини за прекомерна сънливост са недоспиването и нарушения като сънна апнея и безсъние. Депресията и други психични състояния, някои лекарства и медицински състояния, засягащи мозъка и тялото, също могат да причинят сънливост през деня.
Разпознаването на прекомерната дневна сънливост (ПДС) е първата стъпка към решаването на проблема. Работата с лекар за установяване на причината за възникването му и за подобряване на навиците за сън може да подобри ежедневната Ви продуктивност, настроението и цялостното Ви здраве.
Какво представлява прекомерната дневна сънливост?
Прекомерната дневна сънливост не е самостоятелно състояние. Тя по-скоро е симптом, причинен от основен проблем или комбинация от фактори. Прекомерната дневна сънливост се определя като трудност да останете будни или с повишено внимание през деня. Тези, които изпитват такава сънливост, често изпитват желание да спят през деня, когато трябва да са будни. Много експерти определят ПДС като различно от умората състояние, което включва силно чувство на физическо изтощение, но двете неразположения могат да се припокриват.
Последните изследвания сочат, че прекомерната сънливост е значителен проблем, който засяга до 25% от населението. Въпреки че различните определения на прекомерната дневна сънливост затрудняват пълното определяне на нейното разпространение, изглежда, че през последните години се наблюдава нарастване на нейната честота.
Разбирането на потенциалните причини за появата на прекомерна дневна сънливост е важна стъпка към изготвянето на план за лечение и облекчаване на симптомите. Прекомерната дневна сънливост не е състояние само по себе си; вместо това тя е симптом, причинен от основен проблем.
Прекомерна сънливост, причинена от липса на сън
Недостигът на сън се смята за най-честата причина за появата на прекомерна сънливост. Липсата на сън може да бъде краткосрочна или хронична и може да е следствие от различни причини.

- Невъзможност за приоритизиране на съня: Жертването на съня заради други дейности може да доведе до сънливост на следващия ден, а проблемът може да се натрупва с течение на времето. Когато тези решения причиняват липса на сън за продължителен период от време, се наблюдава така нареченият синдром на недостатъчния сън.
- Лошо качество на съня: Недостатъчният сън не обхваща само степента на количество сън, но също така се свързва и с проблеми с качеството на съня. Хората, които не преминават плавно през циклите на съня, може да не успеят да получат достатъчно дълбок сън или REM сън. В резултат на това те може да не се събудят освежени, дори ако спят препоръчителния брой часове.
- Болка: Почти всяко заболяване, което предизвиква болка, включително артрит или фибромиалгия, може да усложни съня и да предизвика склонност към сънливост през деня.
- Често уриниране през нощта: Това състояние, известно като ноктурия, включва необходимостта от ставане от леглото през нощта, за да се отиде до тоалетната. Хората, които страдат от ноктурия, може да изпитват затруднения да заспят отново след всяко нощно събуждане.
Прекомерна сънливост, причинена от нарушения на съня
Нарушенията на съня могат да повлияят отрицателно на количеството пълноценен сън, което води до сънливост през деня.
- Безсъние: Безсънието затруднява заспиването или поддържането на съня толкова дълго, колкото желаете. Безсънието често е свързано с други проблеми със съня, които пораждат прекомерна сънливост.
- Сънна апнея: Обструктивната сънна апнея (ОСА) е нарушение на дишането, което се характеризира с кратки паузи в дишането през нощта. То предизвиква фрагментиран сън, който обикновено причинява сънливост през деня. Централната сънна апнея (ЦСА) е по-рядко срещана, но също може да причини смущения в съня.
- Синдром на неспокойните крака (RLS): Това заболяване причинява силно усещане за необходимост от движение на крайниците, особено на краката. Синдромът на неспокойните крака е известен риск за нарушаване на общото време за сън и качеството на съня.
- Нарушения на циркадния ритъм на съня и бодърстването: Когато графикът на съня на човек не е съобразен с местния цикъл ден-нощ, това може да доведе до кратък и фрагментиран сън. Примери за това са часовите разлики и проблемите със съня при работещите на смени.
Прекомерна сънливост, причинена от други медицински състояния
Някои медицински състояния са свързани с проблеми със съня и прекомерна сънливост през деня.
- Психични разстройства: Смята се, че почти 80% от хората с дълбока депресия страдат от прекомерна дневна сънливост. Биполярното разстройство, посттравматичното стресово разстройство (ПТСР) и общото тревожно разстройство са свързани с проблеми със съня, които могат да доведат до пристъпи на прекомерна сънливост.
- Неврологични състояния: Нарколепсията е ярък пример за това, тъй като е неврологично заболяване, при което мозъкът не може да регулира правилно цикъла сън-бодърстване. Нарколепсията предразполага хората към бързо заспиване, включително в неподходящи моменти.
- Невродегенеративни заболявания: Невродегенеративните заболявания, включително деменцията и болестта на Паркинсон, са свързани с трудности при заспиване и сънливост през деня.
- Наранявания и инфекции: Травматичните увреждания на мозъка и сътресенията често водят до проблеми със съня, а мозъчните тумори или лезии могат да предизвикат прекомерна сънливост. Инфекциите, включително менингит и такива, които причиняват оток на мозъка, също могат да доведат до СДВ.
- Неврологични разстройства: Синдромът на дефицит на вниманието/хиперактивност (СДВХ) може да причини редица проблеми със съня, включително сънливост през деня. Установено е, че децата с разстройства от аутистичния спектър също имат затруднения със съня, което е в основата на дневната сънливост. Проблемите със съня могат да се запазят и в зряла възраст при хората с тези неврологични разстройства.
- Метаболитните нарушения, включително диабет и хипотиреоидизъм, могат да бъдат рискови фактори за появата на сънливост.
- Медицински състояния като анемия, необичайни нива на натрий в кръвта и електролитен дисбаланс също биха могли да провокират прекомерна сънливост.
Прекомерна сънливост, причинена от прием на лекарства

Недостигът на сън не е единствената потенциална причина за появата на прекомерна сънливост. Лекарствата, особено успокоителните, могат да доведат до сънливост и дезориентация през деня. Антидепресантите, болкоуспокояващите и антихистамините, продавани без рецепта, са само някои от другите видове лекарства, които биха могли да предизвикат сънливост. Освен това абстиненцията от някои лекарства може да провокира сънливост.
Важно е да обсъдите с Вашия лекар използваните от Вас лекарства и потенциалните странични ефекти от тях. Той може да предложи насоки за времето и дозировката им и да направи корекции в плана, ако е необходимо. Не правете никакви промени в приема на лекарствата си, без да се консултирате с Вашия лекар.
Помощ при прекомерна дневна сънливост
За повечето хора с прекомерна сънливост съществува възможност за овладяване на проблема. Оптималното лечение на прекомерната сънливост е съобразено с всеки човек въз основа на конкретната причина или допринасящите фактори.
Тъй като прекомерната дневна сънливост може да бъде причинена както от недобри навици за сън, така и от медицински и мозъчни състояния, съществуват разнообразни подходи за нейното преодоляване. Лекарят е в най-добра позиция да идентифицира и адаптира оптималните методи на лечение за конкретните лица.
Ако сънливостта е резултат от недостиг на сън, могат да се предприемат различни стъпки за подобряване на качеството и количеството на съня. Сред тях са например терапията с непрекъснато положително налягане в дихателните пътища (CPAP) при сънна апнея и когнитивно-поведенческата терапия при безсъние. Редица терапии, насочени към съня, ще спомогнат за улесняване на процеса на подобряване на хигиената на съня, която включва навиците на съня и обстановката в спалнята на човека, както и това дали той използва подходящите за неговите нужди матрак и възглавница.
Ако прекомерната дневна сънливост е свързана с друг медицински проблем, лечението обикновено се фокусира върху разрешаването му. Заедно с други лечения е препоръчително да се подобри хигиената на съня, за да се помогне на хората да въведат здравословни съвети за сън в ежедневието си.